RawMaxx GTX24GN16K
Confirm Availability
×2-5/16” Ball 25,000 lbs Square Coupler 8" x 13 I-Beam Frame 3" Channel / 16" OC 16' Tilt Bed: Gravity Up / Down Tilt Angle: 11° 2” Treated Lumber Deck 2 Side Wind Drop Leg Jacks -10,000 lbs 6" Outer Deck Frame Rub Rail: 2" x 3/8" Flat Bar 3-7/8" x 1-13/16" (ID) Stake Pockets Chain Spool: 1 5/8" OD Spare Mount Front Tool Box: Between Risers 2 - Flush Mount D-Rings 4 - Weld on D-Rings Grade 50, One-Piece Gooseneck Chain Rack 3/16" Thread plate (Drive-Over) Fenders Winch Plate 3/8" G70 Safety Chains 4 - 14 Ply ST235/85R16 Tires Torsion Suspension 2 - 8,000 lbs Axles With Brakes Winch Assist Roller / Flow Valve 3M DOT Compliant Reflective Tape All Weather Wiring Harness Powder Coat Paint 5 Year Dexter Axle Warranty 3 Year Structural / 1 Year Paint
GALLERY

| SPECIFICATIONS | |
| Color: | Army Green |
|---|---|
| Condition: | New |
| Gvwr: | 16000 |
| Model Year: | 2026 |
| MfrItemNo: | GTX24GN16K |
| Price: | 14,967 |
| Status: | In Stock |
| SeoSlug: | trailer |
| LengthFtIn: | 102" |
| Vehicle Make: | RawMaxx |
| Vehicle Model: | GTX24GN16K |
| Vin: | 3EVGF242XT1129789 |
| WidthFtIn: | 24' |
| Width: | 288 |
| Length: | 102 |
Our Price: $14,967

| SPECIFICATIONS | |
| Color: | Army Green |
|---|---|
| Condition: | New |
| Gvwr: | 16000 |
| Model Year: | 2026 |
| MfrItemNo: | GTX24GN16K |
| Price: | 14,967 |
| Status: | In Stock |
| SeoSlug: | trailer |
| LengthFtIn: | 102" |
| Vehicle Make: | RawMaxx |
| Vehicle Model: | GTX24GN16K |
| Vin: | 3EVGF242XT1129789 |
| WidthFtIn: | 24' |
| Width: | 288 |
| Length: | 102 |
Stock Number: RM1249
2-5/16” Ball 25,000 lbs Square Coupler
8" x 13 I-Beam Frame
3" Channel / 16" OC
16' Tilt Bed: Gravity Up / Down
Tilt Angle: 11°
2” Treated Lumber Deck
2 Side Wind Drop Leg Jacks -10,000 lbs
6" Outer Deck Frame
Rub Rail: 2" x 3/8" Flat Bar
3-7/8" x 1-13/16" (ID) Stake Pockets
Chain Spool: 1 5/8" OD
Spare Mount
Front Tool Box: Between Risers
2 - Flush Mount D-Rings
4 - Weld on D-Rings
Grade 50, One-Piece Gooseneck
Chain Rack
3/16" Thread plate (Drive-Over) Fenders
Winch Plate
3/8" G70 Safety Chains
4 - 14 Ply ST235/85R16 Tires
Torsion Suspension
2 - 8,000 lbs Axles With Brakes
Winch Assist Roller / Flow Valve
3M DOT Compliant Reflective Tape
All Weather Wiring Harness
Powder Coat Paint
5 Year Dexter Axle Warranty
3 Year Structural / 1 Year Paint